Co zrobić jeśli grzybek Kombucha tonie

Dlaczego mój grzybek Kombucha leży na dnie - czy to normalne?

 Zazwyczaj grzybek Kombucha unosi się na powierzchni lub parę milimetrów pod powierzchnią fermentującej herbaty, rozciągając się na całą powierzchnię naczynia i zwiększając swoją grubość.

Czasami grzybek zaczyna opadać na dno i tam pozostaje.Może to być dla niektórych osób niepokojące, szczególnie przy pierwszej próbie fermentacji.



Spokojnie, opadanie na dno grzybka jest całkiem normalne.

Wszystko jest w porządku. 


Kultury SCOBY unoszą się pod powierzchnią w większym lub mniejszym stopniu i nie ma to bezpośredniego wpływu na przebieg fermentacji lub na gotowy napój. 

Może się zdarzyć, że zanurzony grzybek nie będzie miał tyle tlenu co na powierzchni i fermentacja będzie nieznacznie wolniejsza. Wolniejsza fermentacja nie stanowi jednak żadnego problemu a wręcz przeciwnie. Uważa się, że wolniejsza fermentacja prowadzi do lepszej jakości napoju Kombucha z większą ilością składników odżywczych oraz kwasów organicznych, za które Kombucha jest tak ceniona.

Jeśli zauważysz, że Twój grzybek Kombucha pływa pod powierzchnią lub zatoną i osiadł na dnie wykonaj kilka testów smakowych aby sprawdzić jak przebiega proces fermentacji. Jeśli napój jest za słodki w momencie, kiedy przerywasz fermentację i butelkujesz  gotową Komchuchę, pozostaw ją na kilka dni dłużej by doszła i uzyskała preferowany przez ciebie smak.

Jakie są przyczyny tonięcia grzyba?

Chociaż jest to nieszkodliwy proces dla naparu i niekoniecznie wskazuje na problemy z kolonią SCOBY istnieje kilka przyczyn tonięcia grzyba. 

  1. Drożdże

    Jedną z przyczyn może być
    zmniejszona aktywność drożdży. Kiedy grzybek jest "w stanie uśpienia", np. przechowywany w ciemnym i zimnym miejscu, w słabej herbacie ubogiej w składniki odżywcze, lub w lodówce, drożdże nie będą aktywne.

    Drożdże odpowiedzialne są za produkcję dwutlenku węgla (stąd właśnie w gotowym napoju biorą się drobne bąbelki). Dwutlenek węgla wytwarzany przez drożdże utrzymuje grzybka na powierzchni - niewielka część dwutlenku węgla zostaje uwięziona pomiędzy warstwami celulozy w samym grzybie i sprawia, że kultura SCOBY może unosić się na powierzchni.
     

  2. Temperatura fermentacji

    Ta przyczyna jest również związana z aktywnością drożdży w grzybie (SCOBY). Stwierdzono, że grzybek niekiedy zanurza się pod powierzchnię gdy temperatura jest niska, a gdy znajduje się blisko źródła ciepła, np. grzejnika, powoli ponownie wynurza się na powierzchnię.


    Jest to prawdopodobnie związane z aktywnością drożdży w grzybie, ponieważ drożdże są bardziej aktywne w wyższej temperaturze i mniej aktywne gdy temperatura spada. jeśli drożdże są "uśpione" z powodu zimna, będzie to miało wpływ na zmniejszenie wydzielania dwutlenku węgla.

Co mam zrobić?

Nie musisz nic robić, gdy zauważysz, że Twój grzybek opada na dno jak ciężarek. Takie grzybki wytwarzają jedną z najsmaczniejszych Kombuch.  Niektóre z grzybków łatwo opadają na dno inne zanurzają się i wynurzają. Niektóre są tak gęste, że dwutlenek węgla nie może do niż przeniknąć i już zawsze pozostaną na dnie.

Więc nie spiesz się i nie kupuj kolejnego grzybka, lub koca elektrycznego zanim nie ustalisz co się w ogóle dzieje z grzybkiem. Jeśli uważasz, że temperatura fermentacji jest za niska, przenieś Kombuchę w cieplejsze miejsce, może to pomóc a na pewno nie zaszkodzi. Jeśli fermentacja przebiega 4 tygodnie i dłużej jest to sygnał, że z pewnością jest utrzymywana za niska temperatura. Istnieją również inne przyczyny, które sprawiają, że Kombucha fermentuje powoli dlatego przeczytaj najpierw Co zrobić gdy moja Kombucha fermentuje zbyt wolno.

Jeśli Twoja kolonia SCOBY (grzybek) wyszła ze stanu uśpienia, np. była przechowywana w lodówce, transportowana w paczce, prawdopodobnie będzie potrzebowała 2-3 cykli fermentacji zanim  fermentacja będzie przebiegać tak szybko jak powinna (7-10 dni). W tym przypadku możesz użyć startera (napoju z poprzedniej fermentacji) aby zapewnić kolonii optymalne środowisko do działania.

Starter ma niski poziom pH, co zapewni grzybkowi kwaśne środowisko, w którym będzie się rozwijał. Jeśli chcesz zachęcić drożdże do większej aktywności w przypadku gdy Twój grzybek tonie wykorzystaj napój z samego dna poprzedniej fermentacji. To właśnie na dnie znajduje się najwięcej drożdży.
 



http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=2466089
Kombuchę można zakupić np. na allegro lub w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz