18.07.2012

Co to jest Kombucha?

Przez setki lat na całym świecie ludzie doceniają probiotyczne działanie tajemniczego napoju powstającego przez przefermentowanie herbaty jeszcze bardziej tajemniczo brzmiącym stworem zwanym Kombucha. Czym jest Kombucha?

Co to jest Kombucha?
Kombucha - SCOBY (Symbiotic Colony Of Bacteria and Yeasts) składa się z bakterii i specjalnej kultury drożdży współistniejących w związku symbiotycznym. SCOBY ze względu na swój wygląd jest nazywany również grzybem.
Orzeźwiający i zdrowotny napój z Kombuchy powstaje poprzez przefermentowanie herbaty z cukrem za pomocą "grzyba" kombuchy. Gotowy napój jest orzeźwiający, ma smak słodko-kwaśny, lekko gazowany, podobny do cydru (jabłecznika). Napój z Kombuchy ma właściwości probiotyczne. Jest napojem żywym, co oznacza, że zawiera żywe kultury bakterii.


Najważniejsze bakterie i drożdże występujące w Kombuchy

Kombucha to koktajl pełny wartościowych drożdży i bakterii probiotycznych jw skład którego wchodzą
  • Acetobacter: Rodzaj bakterii z rodziny Acetobacteriaceae tzw. bakterie octowe. Są to bakterie tlenowe jednak potrafią również działać w warunkach beztlenowych ponieważ utleniają alkohol etylowy do kwasu octowego. Acetobacter produkują również kwas glukozowy. Są odpowiedzialne za powstawanie grzyba Kombucha. W Kombuchy można znaleźć szczepy Acetobacter xylinoides i acetobacter ketogenum.
  • Saccharomyces: Obejmuje szereg szczepów drożdży, które produkują alkohol, i są najczęściej spotykanym rodzajem drożdży występujących w Kombuchy. Najważniejsze szczepy, które występują w Kombuchy to: Saccharomycodes ludwigii i Saccharomycodes apiculatus, Schizosaccharomyces pombe, Zygosaccharomyes i Saccharomyces cerevisiae.
  • Brettanomyces: są rodzajem szczepu drożdży, zarówno tlenowe i beztlenowe, które również powszechnie występują w Kombucha i produkują alkohol lub kwas octowy
  • Lactobacillus: rodzaj bakterii tlenowych, które występują sporadycznie w niektórych koloniach Kombuchy i są odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego i powstającego osadu na dnie.
  • Pediococcus: to beztlenowe bakterie produkujące kwas mlekowy i osad. Występują nie we wszystkich koloniach Kombuchy.
  • Gluconacetobacter Kombuchae: szczep bakterii beztlenowych, który jest charakterystyczny dla kombuchy. Bakterie te żywią się azotem zawartym w herbacie, wytwarzają kwas octowy, kwas glukozowy oraz są odpowiedzialne za budowę kolonii Kombuchy.
  • Zygosaccharomyces Kombuchaensis: jest to szczep drożdży charakterystyczny dla Kombuchy. Wytwarza alkohol oraz nasyca napój gazem. Przyczynia się również do budowy kolonii Kombuchy.
Kombucha zawiera również szereg innych składników odżywczych, kwasów i estrów, które nadają jej charakterystyczny smak i orzeźwienie. Kombuchę czasem porównuje się z octem jabłkowym. Kombucha jednak zawiera kwas glukozowy, którego nie zawiera ocet jabłkowy.
Faktyczny skład danej Kombuchy zależy od wielu czynników: od użytej kultury Kombuchy, rodzaju użytej herbaty, cukru oraz siły samego naparu, typu wody, temperatury wody, parzenia, oraz temperatury w jakiej przeprowadza się fermentację.
Chociaż skład napoju herbacianego powstałego z Kombuchy może się różnic składem, w każdym występuje kwas glukozowy, fruktoza oraz kwas octowy.

ZAKUP KOMBUCHY

http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=2466089
Kombuchę można zakupić np. na allegro lub w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz