W jakich naczyniach hodować Kombuchę

Jeśli zdecydujemy się wytwarzać napój herbaciany z Kombuchy w domu musimy wiedzieć w jakich naczyniach należy przeprowadzać fermentację. Nie wszystkie naczynia się do tego nadają. Oprócz naczyń przyda się też parę innych gadżetów


NACZYNIE DO FERMENTACJI
Aby uzyskach napój wysokiej jakości należy starannie wybrać naczynie, w którym będzie przeprowadzana fermentacja herbaty. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych materiałów z których robione są pojemniki i naczynia. Wybór naczynia okaże się bardzo prosty.

  • naczynia szklane - ZALECANE Szkło to zdecydowanie najlepszy wybór z możliwych. Szkło łatwo utrzymać w czystości i nie będzie reagowało z kwasami powstającymi podczas fermentacji. Najlepiej będą się nadawały duże słoiki
  • naczynia plastikowe - DOPUSZCZALNE lecz NIEZALECANE
    Raczej nie poleca się przeprowadzania fermentacji w plastikowych pojemnikach i naczyniach. Nawet tych, dopuszczonych do przechowywania żywności. Plastikowe naczynia łatwo zarysować. W powstałych rysach mogą gromadzić się bakterie z zewnątrz, które mogą być szkodliwe dla kolonii kombuchy. 
  • naczynia ceramiczne - NIE UŻYWAĆ!Nie należy stosować naczyń ceramicznych ponieważ często w ich powłoce występuje ołów
  • naczynia porcelanowe - ZALECANE
    Używaj tylko porcelany przeznaczonej do żywności.
  • naczynia kryształowe - NIE UŻYWAĆ!Nie używać naczyń kryształowych ponieważ zawierają ołów!
  • naczynia metalowe - DOPUSZCZALNE LECZ NIEZALECANEWbrew ogólnie krążącej opinii naczynia metalowe mogą być alternatywą dla naczyń szklanych i można je wykorzystać do fermentacji kombuchy. Należy pamiętać, że do tego celu nadają się tylko i wyłącznie naczynia ze stali nierdzewnej. naczynia takie nie zawierają żelaza i nie zaszkodzą kolonii kombuchy. Osobiście jednak nie zalecamy stosowania naczyń metalowych.
Ważnym parametrem naczynia jest wielkość. Naczynie nie powinno być zbyt szerokie ponieważ kombucha powstanie zbyt szybko co nie wpłynie na jakość napoju. Ponadto może być tak kwaśna, że nie będzie się nadawała do picia (powstały kwaśny napój to nic innego jak ocet herbaciany (idealny zamiennik octu jabłkowego).
Przy wyborze naczynia szklanego na początek polecamy przeprowadzanie fermentacji w litrowym słoiku.


Jak zabezpieczyć roztwór przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
Naczynia nie należy szczelnie przykrywać. Ważne jest aby wydzielane gazy łatwo uchodziły a z zewnątrz docierał życiodajny tlen. Naczynie w którym przeprowadzamy fermentację musimy jednak zabezpieczyć, by nie dostały się do roztworu muszki owocówki, kurz oraz  obce kultury bakterii lub grzybów.
Naczynie najlepiej przykryć lnianą szmatką, gazą lub ręcznikiem papierowym i związać gumką.


Co jeszcze będzie potrzebne
Wszystkie dodatkowe przybory powinny być szklane, plastikowe lub drewniane. Nie należy używać metalowych przedmiotów
  •  sitko
    Najlepiej plastikowe. Gotowy napój przed zlaniem należy przecedzić przez gęste sitko. 
  • butelkiButelki, w których będziemy przechowywać gotowy napój najlepiej aby były szklane, wielokrotnego użytku. najlepszym wyborem wydają się butelko w stylu butelek Grolsch. Jeśli posiadasz dużo butelek po kapslowanym piwie możesz je również wykorzystać. Wystarczy zaopatrzyć się w ręczną kapslownicę i kapsle. Staraj si ę używać butelek z ciemnego szkła. Kombucha w przechowywana w jasnym szkle pod wpływem światła będzie szybciej ulegać degradacji. Dobrym rozwiązaniem wydają się również plastikowe butelki typu PET przeznaczone do żywności z ciemnego plastiku.
  • lejek
    Plastikowy lejek przyda się podczas przelewania kombuchy do butelek
  • miernikMiernik ułatwi pracę. Gotowa Kombucha powinna mieć poziom pH między 2,5 a 4,0.

ZAKUP KOMBUCHY

http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=2466089
Kombuchę można zakupić np. na allegro lub w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz